ରାମ ଲାଲାଙ୍କୁ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ଏକ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଲେ ‘ଉପହାର’

ଦେଶବିଦେଶ
ସେୟାର କରନ୍ତୁ

PM Suryoday Yojana: ଆଜି ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜ ହାତରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭ ଗୃହରେ ରାମଲାଲାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିଥିଲେ ।

ସମାରୋହ ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିଥିଲେ, ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ରାମ ଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶର ଏକ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି କି ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଯୋଜନା’ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ସେ ନିଜେ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିଜ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପ୍ରକାଶରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁ ଭକ୍ତମାନେ ଶକ୍ତି ପାଆନ୍ତି । ଆଜି, ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା ଶୁଭ ଅବସରରେ ମୋର ଗୋଟିଏ ସଂକଳ୍ପ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ମୋର ସ୍ୱପ୍ନ ହେଉଛି ଦେଶବାସୀ ସେମାନଙ୍କର ଛାତ ଉପରେ ନିଜର ସୋଲାର ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଅଯୋଧ୍ୟାରୁ ଫେରିବା ପରେ ମୁଁ ପ୍ରଥମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସୋଲାର ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ନେଇଥିଲି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ସରକାର ଦେଶର ଏକ କୋଟି ଘରର ଛାତ ଉପରେ ସୋଲାର ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରିବେ । ଏହା ଉଭୟ ଗରିବ ଏବଂ ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ସୋଲାର ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ ହେଲେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଦେଶ ମଧ୍ୟ ସୌର ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ ।


ସେୟାର କରନ୍ତୁ