ଟିକସ ହ୍ରାସ ପରେ ଆଜିଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଏତିକି ହେଲା ଶସ୍ତା, ନୂତନ ହାର ଦେଖନ୍ତୁ

ଦେଶବିଦେଶ
ସେୟାର କରନ୍ତୁ

Fuel Price Today : ଦେଶର ଚାରିଆଡେ ମହଙ୍ଗାଇର ପ୍ରଭାବରୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ଦେବା ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଶନିବାର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଶୁଳ୍କ ଲିଟର ପିଛା 8 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଲିଟର ପିଛା 6 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା 9.5 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ପିଛା ଲିଟର ପିଛା 7 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ ହେବା ପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ କେରଳ ମଧ୍ୟ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ଲିଟର ପିଛା 2.48 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଲିଟର ପିଛା 1.16 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ 10.48 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା 7.16 ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ କେରଳ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲରେ ଭାଟ୍ 2.41 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଲିଟର ପିଛା 1.36 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି ।

କହିବା କି, ନଭେମ୍ବର 3, 2021 ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ 5 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା 10 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ର ଶେଷ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୂଲ୍ୟ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ଏହା 16 ଦିନରେ ସିଧା 10 ଟଙ୍କାକୁ ଉଠିଗଲା । ସେହିଦିନଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲକୁ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଲିଟର ପିଛା 60 ରୁ 80 ପଇସା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ, 6 ଏପ୍ରିଲ 2022 ପରେ, ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ସ୍ଥିର ହୋଇଗଲା । ସେବେଠାରୁ ଖୁଚୁରା ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବଜାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ 100 ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ରହିଆସିଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ପ୍ରାୟ 112 ଡଲାର ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୟୁକ୍ରେନ-ରୁଷ ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ତୈଳ ଯୋଗାଣ ତଥା ଚାହିଦାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି ।

ଦେଶରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବଜାରର ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଇନ୍ଧନ ତେଲର ଘରୋଇ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ସଂଶୋଧିତ ହୁଏ । ଏହି ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳ 6 ଟାରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ଘରେ ବସି ଇନ୍ଧନର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ ।


ସେୟାର କରନ୍ତୁ