ମୌସମ ବିଭାଗ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଦେଲା ଏହି ସୂଚନା

ଦେଶବିଦେଶ
ସେୟାର କରନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ଦୁଇ-ତିନି ଦିନ ଧରି ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଅଛି । ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ପୂର୍ବର ବର୍ଷା ଉତ୍ତାପରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେଇଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଓ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ 26 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଶ୍ଚିମ ବୀକ୍ଷୋଭ ବିଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେବ । ଏହି ସମୟରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 30-40 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ବହିବ । କୁଆପଥର ମାଡ ମଧ୍ୟ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବର୍ଷା ହେତୁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାଗରେ ତାପମାତ୍ରା 3-4 ଡିଗ୍ରୀ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଆଜି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ରୂପରେ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଏହା ସହିତ ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଝିପି ଝିପି ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ବର୍ଷା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏକ ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ଏଥି ସହ ଉତ୍ତର ପାହାଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ସହିତ ବିହାର, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଗଙ୍ଗୀୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ଆଗାମୀ 5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ତ୍ରିପୁରା, ଉପ-ହିମାଳୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମ ଉପରେ ପ୍ରବଳରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ଏହା ସହିତ ଆସନ୍ତା 3 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ବଜ୍ରପାତ, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ।


ସେୟାର କରନ୍ତୁ